Pasta Oner

Pasta Oner

Pop-artový umělec

Pasta Oner je jedním z průkopníků graffiti a street artu v Česku. Od doby, kdy pomaloval první zeď, uplynulo už dvacet let. Dnes patří mezi přední ikony současné umělecké scény v ČR. Jeho tvorba ovlivněná popartem oslovuje jak galerie a soukromé sběratele, tak veřejné instituce nebo nadnárodní společnosti. “Vidět” byl třeba na světové výstavě Expo v Šanghaji v roce 2010 nebo při LOH Londýn 2012.

Proč ty a Teniskology?
Můj vztah ke sneakers je velmi blízký. Nejsem sice typický collector, ale sleduju prakticky na denní bázi všechny releasy. Na sneakers je skvělé, že se postupně dostaly až na přehlídková mola a jsou regulérní součástí high fashion. Přesto mám dojem, že v Čechách je povědomí o sneakers culture stále slabé, a jsem rád, že vznikají akce, jako je Teniskology, které se to snaží změnit. Lidé sice sledují trendy, ale už nejdou víc do hloubky a nesnaží se pochopit možnosti, jaké sneakers a jak je kombinovat.

Jaká vzpomínka se váže k tvým prvním teniskám?
Vyrůstal jsem v době pozdního komunismu. Když mi bylo deset a padla železná opona, začalo k nám proudit všechno, co jsme do té doby znali jenom z časopisů. Mezi tím vším i sneakers. Byla to fascinující doba a je pravda, že jsem si každého nového páru hodně vážil. V devadesátých letech jste podle sneakers mohli rozlišit názorovou nebo kulturní příslušnost. Dnes mám doma množství sneakers v krabicích a občas se na ně třeba jenom podívám. Sneakers pro mě nejsou jenom boty, ale také artefakt.